Спортно-оздравителен комплекс „Камчия“ е уникален обект не само по своята архитектурна визия. Той е голямо предизвикателство пред специалистите по ОВК системи, тъй като обединява в себе си изискванията за поддръжка параметрите на микроклимата в пълното им измерение. Например плувният басейн изисква много точен топловлажностен баланс за избор на машини и съоръжения от ОВК системата. Спортната зала предполага точна поддръжка на температурата искоростта на въздуха. Същото се отнася за малките спортни зали, фитнеса и офисите.
Уникалното при този обект е, че за пръв път след 1976 г. (когато се изгради басейн с олимпийски размери на ВМЕИ „Ленин“, София,
сега ТУ, София) подобен басейн в Република България не е изграждан. Специфичното при този вид съоръжения е много високият енергиен разход, който те показват по време на експлоатация, и ако не се подходи много отговорно към избора на схемно решение, предопределящо нисък
енергиен разход, обектът е обречен. В основния проект, който беше предоставен от инвеститора, бе подходено именно към изграждане на система с колосален енергиен разход впоследствие. В „Термосист“ преценихме, че е удачно да приложим нашия опит, знание и професионализъм, като проектираме схемно решение, което впоследствие изградихме, базирано на най-съвременните технологии за икономия на енергия и опазване на околната среда.
Чест прави на инвеститора и проект мениджъра в лицето на г-н Македонски, че отговорно подложиха на анализ нашето предложение и впоследствие го приеха и одобриха. Екипната работа със специалистите на „Планекс“ бе удоволствие за нас. Фирма „Термосист“, вярна на себе си, приложи иновативни решения в областта на енергийния център: доказалите се вече високо-ефективни термопомпи на фирма „Дайкин“ тип „въздух-вода“, както и утвърдената марка VRV системи, перфектните въздухоразпределителни решетки на фирма „Трокс“ с променлив ъгъл за съответния сезон, така също и надуваемите въздуховоди. Иновативни решения приложихме и при изграждане на тръбната мрежа, а именно така наречената „бърза сглобка“ – доказан метод за монтаж с много предимства в целия свят. Иновативно е също използването на галванизирани тръби за пренос на вода в системите – много важно условие за поддържане ефективността на топлообменните процеси. Подобен род тръбни мрежи колегите изграждаха за спринклерните уредби. При нас това бе осъществено за тръби с диаметър до ф350. Иновативно решение за обекта е използването на отпадната топлина в процес на охлаждане от енергийния център за нуждите на подготовка на топла вода за битови нужди и подгряване на басейна целогодишно. По желание на инвеститора в схемата са включени и слънчеви колектори за усвояване на топлинната енергия на слънцето. Системата за управление е посредством BMS. В „Термосист“ се гордеем с участието си в този престижен обект, доказвайки още веднъж правилността на нашите виждания по отношение на енергийната ефективност и опазване на природната среда.